https://www.vistapeyzaj.com/wp-content/uploads/2020/05/izmir-otomatik-sulama-sistemleri.jpg

Otomatik Sulama Nedir?

Otomatik sulama, peyzaj alanlarının hortum ve personele gereksinim duymadan otomatik olarak istenilen miktar ve zamanlarda sulanmasını sağlayan sisteme denir.

Bilindiği üzere çimler ve bitkiler düzenli olarak su istemektedir. Yoğun iş temposu veya başka sebeplerden ötürü sulama, zaman açısından insanlara yük olarak gelebilmektedir. Bundan dolayı otomatik sulama sistemi günümüzde birçok peyzaj alanının vazgeçilmezi olmuştur. Bu sayede insanlar hem sudan hem de vakitten tasarruf eder.

Bunun yanı sıra çimlerin ve bitkilerin en sağlıklı bir şekilde sulanması için de otomatik sulama sistemi tercih edilir.

Otomatik Sulama başlıca şu elemanlardan oluşur;

  • Boru ve Ekleme malzemeleri
  • Sprey başlıklar
  • Damlama boruları
  • Selenoid vanalar
  • Zamanlayıcılar
  • Sulama sensörleri

Otomatik Bahçe Sulama Sistemleri

Bahçeler, hiç şüphesiz beton yığınları arasında sıkışan insanları doğayla bir araya getirmenin en kolay yoludur. Ancak bakımsız bir bahçe hem görsel olarak hem de kullanım açısından oldukça zayıf kalmaktadır. Bu nedenle önemli olan bahçelerin mutlaka bakımlı olması gerekmektedir.

Özellikle yaz aylarında yaşanan sıcaklıklar göz önünde bulundurulduğundan mutlaka düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Son yıllarda revaçta olan otomatik bahçe sulama sistemleri insanlar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bu sistemler sayesinde hem zamandan hem de sudan tasarruf edilir. Öncelikle en sık kullanılan 3 tip bahçe sulama sistemi vardır;

1. Damla Sulama Sistemi
Damla sulama sisteminde su bitkinin kök bölgesine doğrudan, fıskiye nozulları, inline emiter veya mikro püskürtücüler vasıtasıyla yavaş ama sürekli artışlarla verilir. Su toprak seviyesinde verildiğinden dolayı atık veya akıntı olmaz. Ayrıca yavaş uygulama ile sorunlu toprakta daha kolay emilim sağlanır. Manuel veya otomatik kurulum olabilir. Bahçenizin sadece ihtiyacı olan suyu sağlar ve fazla suyu muhafaza eder. Bu nedenle bahçecilik için oldukça verimli ve sağlıklıdır.

2. Yağmurlama Sistemi
Adından da anlaşılacağı üzere yağmurlama sistemi, sprey yağmurlama yaparak çok kısa bir süre içerisinde bahçenin büyük bir bölümünün sulanmasını sağlar. Ancak yağmurlama sistemi eğimli bahçeler için pek uygun olmayabilir. Bu nedenle düz bahçelerde tercih edilir.

3.Rotor Sistemi
Yağmurlama sistemine çok benzer. Tek farkı rotor kafaları, su püskürten spreyin tam tersine döner. Bu nedenle küçük bahçelerde kullanılmaz. Büyük bahçeler için tercih edilir.

Otomatik Çim Sulama Sistemleri

Otomatik Sulama Sistemi Hizmeti Almak İçin Bizi Arayın