https://www.vistapeyzaj.com/wp-content/uploads/2020/05/izmir-rulo-cim.jpg
Havuz Bakım İzmir

Havuz kış bakım kimyasalları ile kış mevsiminde de havuz bakımının yapılması gerekecektir. Bu kapsamda farklı metotlar uygulanır. Havuzların düzenli olarak bakımlarının yapılması sağlık açısından oldukça önemli bir konudur.

Havuz kış bakımı kapsamında kısaca şu işlemler uygulanmaktadır:
• Havuz suyu seviyesinin skimmer havuzlarda 15 cm, üstten taşmalı havuzlarda ise 30 cm’ye kadar azaltılması gerekir.
• pH değeri havuz suyunda 7.0 değerine sabitlenmelidir.
• Hacmine göre gerekli oranlarda kış bakım kimyasallarının eklenmesi gerekir.

Kışın Havuz Suyu Kaç Derece Olmalı?
Kışın açık havuz hava koşullarına göre farklı derecelere düşecektir. Spor havuzlarında 24°C sıcaklık yeterli görülmektedir. Serbest havuzlarda ise 28°C, çocuk havuzlarında ise 32°C seviyeleri ideal olarak gösterilmiştir. Suyun buharlaşması sonucunda vücudun ısı kaybını azaltmak için de yüze havuzu hava sıcaklığı 2 – 4 °C havuz suyu sıcaklığının üzerinde olması önerilmektedir.

Havuz Suyunun Donmaması İçin Ne Yapmalı?
Havuz donmaması için klor şoklaması yöntemi uygulanarak serbest klor miktarının 8 – 10 ppm seviyesine çıkarılması gerekecektir. Kış havuz suyu kimyasalları da donmanın önüne geçmek için kullanılabilir. Kış suyu kimyasalından 3 – 5 kg arasında havuz suyuna ilave edilerek şoklama yapılması gerekebilir.

Haftada 1 defa havuz dip temizliğinin yapılması ve ayda 1 defa da 1 kg kış suyu ilave edilmesi mümkündür. Havuz kış bakımı kapsamında birçok farklı yöntem uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir